Türkiyenin Paylaşım Portalı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Her yönüyle Visual Basic.NET

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
MaDTuRk
Admin

Yaş : 32 Kayıt tarihi : 01/03/09 Mesaj Sayısı : 247 Nerden :

Her yönüyle Visual Basic.NET Vide
MesajKonu: Her yönüyle Visual Basic.NET   Her yönüyle Visual Basic.NET I_icon_minitimeSalı Mart 03, 2009 5:42 pm

merhaba arkadaşlar. uzun bir süredir böyle bir konu açmayı düşünüyordum ve nihayet uygulayabilme fırsatım oldu.
forumda bulunan birçok üye visual basic 6 kullanmakta. ama herkesin aklına takılan bir soru var. NET nedir? Eski konulara göz atarsanız bu soru ile ilgili en az 3 veya 4 konu olduğunu göreceksiniz.
Bilgisayar dünyası hızla akıp giden bir gelişme içine girmişken , işletim sistemleri daha güçlü daha kararlı ve bilgisayara daha iyi hakimken , bizler programcı olarak geride kalmamamız lazım. Bilgisayar daha iyi hakim olan bir program için , iyi bir programlama dili kullanmamız gerekiyor.
peki .NET nedir? internette araştırma yaptığınızda en azından karşınıza 100 lerce makale çıkacaktır. önce .NET hakkında kısa bir bilgi edinelim. Microsoftun yeni teknolojileri için kullandığı bir altyapıya verdiği isimdir .NET.Yani biz programcılar , üretmiş olduğumuz programlarda , hangi programlama dilini kullanırsak kullanalım ( vb.net , c# , c++ ) , yazdığımız tüm kodlar , kullandığımız tüm nesneler , sonuçta ortaya çıkan exe , bunların tümü NET tabanlıdır.
C# kullanarak veya vb.net kullanarak yaptığımız programlar MSIL tarafından exe'ye dönüştürülürler ve ortaya çıkan sonuç aynıdır.
Neden hala vb6?. bu sorunun cevabını çok meral ediyorum. bu kadar gelişmeye ve hızla teknolojik ilerlemeye rağmen neden vb6?. kolay olduğu içinmi , kaynak çok olduğu içinmi , yardım alabilecek kişi sayısı fazla olduğu içinmi yoksa alışkanlıktan dolayımı? yeni bir şeyler öğrenmenin zor olacağını düşündüğümüzden. halbuki kesinlikle iddia ediyorum , aynı anda vb6 ve vb.net öğrenmeye başlayın , vb.net size daha kolay , daha hızlı ve daha işlevsel gelecektir.
Bu gün vb6 ile bir veritabanı bağlamakta , kontrolleri veritabanı ile ilişkilendirmekte ne kadar güçlük çekiyorsa insanlar , vb.net ilede o kadar kolaylık yaşıyorlar.
Google da vb6 yazarak arama yapınca karşıma şöyle bir sonuç geldi ; vb6 için yaklaşık 4.690.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,14 saniye) , dotNET yazarak yaptığım araştırmada karşıma gelen sonuç ise şöyle ; dotNET için yaklaşık 10.300.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar (0,05 saniye)

peki şimdi söyleyin acaba vb6 içinmi yoksa .NET içinmi kaynak daha fazla. inanın öğrenmeye başladıkçada boşa geçen zamanınız için üzüleceksiniz.

Bu mesajın amacı nedir?. Tek bir amacı var , forumdaki siz programcı arkadaşlara vb.net ' i açıklamak , öğretmek , beraber bişeyler yaparak yeni bir bilgi kapısını aralamaktır.

Eğer moderatör arkadaşlarda destekler ve konuyu sabit bir konu haline getirebilirlerse , burda güzel işler yapabileceğimize inanıyorum.

Peki bize ne lazım. Her zaman için söylemişimdir. Boğulacaksan büyük denizde boğul. O yüzden bu işlere Visual Studio 2005 ile başlayacağız. Bu konuyu takip etmek isteyen arkadaşlar kendisine bir adet visual studio 2005 edinsin. Ondan sonrasını hep beraber burda yapacağız.

Peki neler yapacağız?

Visual Basic 2005'i öğreneceğiz
Visual Basic 2005 nasıl kullanılır onu öğreneceğiz
Nasıl Sql Server database oluşturulur onu öğreneceğiz
Formdaki nesneler database ile nasıl bağlanır onu öğreneceğiz
Programımızı nasıl exe haline getirebiliriz , nasıl setup yapabiliriz onu öğreneceğiz
yani baştan başlayarak hepimiz birer vb.net programcısı olacağız.

Ders anlatımları , örnek program uygulamaları , e-kitap ve e-video ile eğitim gibi birçok şey yapacağız.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir? Sizlerin desteği çok önemli. Yorumlarınız , olumlu ve olumsuz görüşleriniz , yardım edebileceğiniz hususlar nelerdir?
http://trportal.yetkinforum.com

Her yönüyle Visual Basic.NET

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası